زبیکس (Zabbix)

زبیکس (Zabbix)

زبیکس یک نرم افزار متن باز برای نظارت بر اجزای مختلف فناوری اطلاعات از جمله شبکه ها، سرورها، ماشین های مجازی و شبکه ابری میباشد. زبیکس معیارهای گوناگونی نظیر بار پردازنده، مصرف فضای دیسک و RAM را نظارت میکند. این نرم افزار در انواع سیستم عامل ها نظیر windows ، لینوکس و Mac قابل پیکربندی است.

زبیکس را میتوان هم بصورت Agent-base و هم Agentless مستقر ساخت. Agent ها نرم افزار هایی هستند که بر روی دستگاه ها نصب میشوند و برای بررسی عملکرد و جمع آوری داده های سیستم از آنها استفاده میشود، سپس این داده ها را به یک سرور مدیریت متمرکز گزارش میدهد. این گزارشها توسط رابط گرافیکی (Zabbix (GUI ارائه میشوند و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، اعلان یا هشدار برای کاربر ارسال خواهد شد.

GUI مبتنی بر وب Zabbix کاربران را قادر می سازد محیط های IT خود را از طریق داشبورد های قابل تنظیم براساس ویدجت ها، نمودار ها، نقشه های شبکه، اسلاید ها و گزارش ها مشاهده کنند. برای مثال، یک کاربر می تواند یک گزارش را برای نشان دادن معیارهای مرتبط با هر دو موافقت نامه سطح خدمات (SLAs) و شاخص های عملکرد کلیدی (KPI)  در بارهای CPU سفارشی کند.

Zabbix با سه حالت Discovery کار می کند:

  • Discovery شبکه به صورت دوره ای یک محیط فناوری اطلاعات را اسکن می کند و نوع دستگاه، آدرس IP، وضعیت، زمان بندی و زمان وقوع را ثبت می کند.

  • Discovery سطح پایین به طور خودکار موارد، محرک ها و نمودار ها را بر اساس دستگاه های کشف شده ایجاد می کند. Discovery سطح پایین می تواند معیارهایی از شناسه های پروتکل مدیریت ساده (SNMP)، سرویس های ویندوز، بازخورد پایگاه داده اتصال (ODBC) پرس و جوهای ساختار یافته (SQL)، رابط های شبکه و غیره ایجاد کند.

  • Discovery خودکار به طور خودکار شروع به نظارت بر هر دستگاه کشف شده با استفاده از عامل Zabbix مینماید.

با نظارت توزیع Zabbix، اسکریپت های از راه دور اجرا می شوند و از دستگاه های مختلف در مکان های توزیع شده Zabbix ، داده ها جمع آوری می شوند و این داده ها را در یک داشبورد یا گزارش ترکیب می کنند، و دسترسی به  این سرور در سراسر کشور امکان پذیر است.

Zabbix می تواند ایمیل هایی را بر اساس رویدادهای از پیش تعریف شده در یک محیط IT کاربر ارسال کند. راه دیگری برای کاربران Zabbix برای به روز بودن با محیط IT خود، از طریق برنامه های کاربردی تلفن همراه از تامین کنندگان نظیر تلگرام و jabber است.

گزینه های نظارت مستقل با Zabbix

Zabbix گزینه های مختلف نظارت را فراتر از عوامل ارائه می دهد. یک بررسی ساده می تواند در دسترس بودن و پاسخگویی یک سرویس استاندارد مانند اعلان ها یا HTTP را تایید کند.

پسوند مدیریت جاوا  (JMX)  نظارت بر وب و سایر روشها نیز جایگزین استفاده از عوامل هستند. Zabbix JMX می تواند برای نظارت بر برنامه های مبتنی بر جاوا استفاده شود. نظارت بر وب برای بررسی دسترسی به وب سایت ها و پشتیبانی از HTTP و HTTPS استفاده می شود. Zabbix اطلاعات مربوط به میانگین دانلود سرعت یک سناریو، خطاها و پیام های خطا، زمان پاسخ و موارد دیگر را جمع آوری می کند.

API Zabbix

رابط برنامه نویسی Zabbix یک API مبتنی بر وب برای ایجاد برنامه های کاربردی جدید، وظایف خودکار و ادغام با نرم افزار های شخص ثالث مانند go-zabbix، Zabbix – Tiny یا Zabbix sender است. فرمت جاوا اسکریپت (JSON)  برای پایه گذاری API به عنوان یک رابط وب استفاده می شود.

API Zabbix متشکل از روش های بسیاری است که با یکدیگر به API های جداگانه دسته بندی می شوند، هر کدام یک سرویس خاص را انجام می دهند. به عنوان مثال، یک روش برای ایجاد یک میزبان جدید host.create است. با استفاده از API، کاربران می توانند برنامه های کاربردی را برای کار با اطلاعات Zabbix نمایش دهند.

قالب ها برای قابلیت های نظارت اضافی

قالب ها افزودنیهای سفارشی هستند که قابلیت Zabbix را گسترش می دهند. برخی از قالب ها توسط Zabbix ساخته شده و با نرم افزار بصورت آماده برای استفاده نصب می شوند، در حالی که قالب های دیگر توسط کاربران Zabbix ساخته میشوند. قالب ها کاربران Zabbix را قادر به نظارت بر دستگاه های شبکه از فروشندگان مانند سیسکو، دل، HP و Juniper می کنند. دیگر قالب ها می توانند برای نظارت بر سرورهای IBM، HP و Super Micro استفاده شوند. قالب های خدمات مبتنی بر کاربرد شامل Microsoft Exchange و Exchange Server، Zenoss، PowerDNS، آمار سرور معتبر و موارد دیگر است. قالب ها را می توان برای نظارت بر OSes و hypervisors نیز ایجاد کرد.

رقبای Zabbix

سیستم عامل مدیریت مرکزی مایکروسافت (SCOM) و (Nagios) و (Zenoss) نمونه هایی از رقبای سیستم های نظارت بر زیرساخت های فناوری اطلاعات Zabbix هستند.

 SCOMکاربران را قادر می سازدتا پیکربندی، مدیریت و نظارت بر یک اکوسیستم IT را از طریق یک کنسول مدیریتی انجام دهند. SCOM می تواند سخت افزار سرور، سرویس های سیستم، سیستم عامل ها، و برنامه های کاربردی مانند Zabbix را نظارت کند. SCOM همچنین از نظارت مبتنی بر نمایه و Agent مانند Zabbix استفاده می کند.

Nagios یکی دیگر از برنامه های نظارت برزیرساخت بصورت  Open Source برای محیط های فناوری اطلاعات است. Nagios می تواند لینوکس، یونیکس و سیستم عامل ویندوز را کنترل کند. Nagios چندین محصول ارائه می دهد، مانند Core، XI، Log Server، Network Analyzer و Fusion . Nagios می تواند کنترل های فعال  که خودشان آغاز شده و کنترل های غیرفعال را اجرا کند که با استفاده از برنامه های خارجی کامل می شوند. Nagios از هر دو نظارت مبتنی بر Agent و بدون استفاده  از Agent را نیز پشتیبانی می کند.

Zenoss نظارت نرم افزار را در سه حالت پشتیبانی میکند: Zenoss Core، Zenoss Service Dynamics Zenoss . Zenoss Core نسخه منبع باز است که شامل اجزای اصلی نرم افزار نظارت است. هسته همچنین می تواند برای ایجاد ZenPacks، با قالب استفاده شود. سرویس دینامیک Zenoss نسخه پیش فرض نرم افزاری است که می تواند زیرساخت های IT نظیر سرورها، شبکه ها و پایگاه های داده را نظارت کند. ZaaS به عنوان یک سرویس  (Sass) با همان قابلیت نظارت به عنوان سرویس دینامیک عرضه می شود.


اشتراك گذاری نوشته